Kamu Ders Uygulamasına Girişte Sorun Yaşayan Kullanıcılar İçin Bilgilendirme - Kamu Ders
 

Kamu Ders Uygulamasına Girişte Sorun Yaşayan Kullanıcılar İçin Bilgilendirme

admin
Şubat 17, 2020

Kamu Ders uygulamasında gerçekleştirilen güncelleme işlemi sonrası konu özetleri ve testlere ulaşamama veya uygulamaya girişte sorunlar yaşıyorsanız aşağıdaki yöntemle uygulamamızı sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Android cihazınızda önbellek ve veri temizliği yaparak güncelleme sonrası uygulamada yaşanabilecek sorunları kolayca düzeltebilirsiniz.

Android cihazınızda uygulama ön belleğini silmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

Adım 1.

Ayarlar > Uygulamalar > Silmek istediğiniz uygulama(Kamu Ders) > Açılan menüde Ön belleği Temizle ve Veriyi Sil işlemlerini yapın

Adım 2.

Önbellek ve veri temizleme işleminin ardından Kamu Ders uygulamasını cihazınızdan silerek kaldırın.

Adım 3.

Yukarıdaki işlemlerin ardından Google Play Store üzerinden güncel Kamu Ders uygulamasını indirin, yeni bir hesap oluşturarak uygulamayı kullanmaya başlayın.

Adımları doğru bir şekilde uyguladığınız takdirde sorununuz ortadan kalkmış olacaktır.

Önbellek silme işlemi uygulamaya ait geçici belgelerin silinmesi anlamına geldiğinden uygulamaya ait ön belleğini silmenizin cihazınız için hiçbir zararı bulunmamaktadır. Ayrıca veriyi sil işlemi ile güncellemeden sonra hata almanıza sebebiyet veren kullanıcı giriş bilgilerinin temizlenmesini sağlayarak çözüme ulaşmış olacaksınız.

Tüm bunlara rağmen eğer halen hata almaya devam ederseniz bizimle admin@kamuders.com mail adresi üzerinden ya da uygulamadaki iletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Görevde Yükselmenin Kolay Yolu!
12 Haziran 2018

Üye OlŞifremi Unuttum