Mülakat Sınavlarında Başarılı Olmanın Sırları - Kamu Ders
 

Mülakat Sınavlarında Başarılı Olmanın Sırları

admin
Kasım 4, 2017

Mülakatta Dikkat Edilmesi Gerekenler

MÜLAKAT ve REFERANS

Günümüzde gerek özel sektör gerek ise kamu kurumlarında yeni bir iş hayatına atılma öncesi veya görevde yükselme sınavlarında sözlü mülakatlar adaylar için uykusuz gecelere sebep olabiliyor. Özellikle “torpilin” günümüz dilinde evrildiği hali ile iyi bir “referansınız” yoksa.

Mülakatlara konu olan Referans için sadece günümüz Türkiye’sinde değil, tüm dünyada bilinen ve işe alımlarda sıklıkla başvurulan bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada adayların kendilerine sormaları gereken soru: “En üst katında oturduğunuz beş daireli bir apartmanın sahibi olsaydınız, alt katlarınızda oturmasını istediğiniz kiracılar daha önce kim olduklarını hiç bilmediğiniz, araştırmadığınız, tanımadığınız bireylerden mi oluşurdu yoksa geçmişlerini ve yaşam tarzlarını bildiğiniz, size ve oturdukları binaya bir zarar vermeyeceğine emin olabileceğiniz kişiler mi olurdu?”

Hepimizin cevabı zannediyoruz ki aynı, bildiğimiz, tanıdığımız kişileri seçmek hepimizin hakkı. Ancak atlanmaması gereken bir şartla: Liyakat.

Bir mülakat sınavı öncesi referansınızın olmaması sizi rakiplerinizden daha geriye atmaz, zira sınav kurulunun önüne herkes eşit şartlarda gelir ve bu noktadan sonra sizlerin sorulara verdiğiniz cevaplardan çok kendinizi ifade ediş tarzınız ana odak noktasıdır.

MÜLAKAT SINAVINDA BAŞARILI OLMANIN SIRLARI

Bu makalemizde  sözlü mülakata hazırlanan bir adayın, mülakata girmeden önce dikkat etmesi gereken hususları ve mülakat esnasındaki hal ve hareketlerine nasıl hakim olacağı, kendisine yöneltilen sorulara nasıl cevaplar vermesi gerektiği, bilmediği sorular karşısında nasıl bir tutum izlemeli, genel olarak bir mülakat sınavında dikkat edilmesi gereken hususları tüm detayları ile açıklığa kavuşturacağız.

Adayın, mülakata girmeden önce aklına ilk gelen soru “Sözlü sınav mülakatta ne yapacağım?” sorusu olsa gerek.  Ve yine kendisine  yapacağı en büyük kötülük “Bu sınavı mutlaka kazanmam lazım.” şeklinde bir psikoloji ile sınava hazırlanmaktır. Eğer böyle bir psikoloji ile sınava girerseniz aşırı heyecanlanır bildiğiniz soruları dahi unutabilirsiniz. Bu mülakata bir iş görüşmesi olarak bakmalı, doğru taktik ve tekniklerle başarılı olmak için elinizden geleni yapmalısınız. Elden geleni yapmak ile anlatılan şey tüm soruları doğru cevaplamak değildir. Cevabını tam olarak bilmediğiniz veya cevabından emin olmadığınız bir soruya cevap vermeye çalışmak, “bilmiyorum” veya “hatırlayamadım” cevabından daha iyi bir seçenek değildir. Cevabını net olarak bilmediğiniz bir soru karşısında bir şeyler söylemek adına konuşmaktansa dürüst bir şekilde “Bu sorunun cevabını bilmiyorum” diyebilmek emin olun kurulun karşısında size artı puan kazandıracaktır.

Mülakat sınavını başarıyla tamamlamak, birçok parçanın doğru şekilde bir araya gelmesiyle mümkün olur.

Mülakatta Nasıl Giyinilir, Hangi Kıyafetler Tercih Edilmelidir?

Bütün kıyafetleriniz temiz ve ütülenmiş olmalıdır.
Tercihen siyah, lacivert ya da gri tonlarda, iki parçadan oluşan resmi bir takım elbise giyilmesi uygun olur.
Giydiğiniz takım elbise resmi bir gömlek ya da bluz ile tamamlanmalıdır.
Takım içerisine beyaz ya da pastel renkler tercih edilmelidir.
Temiz, yeni boyanmış resmi ayakkabılar giyilmelidir.
Saçların bakımlı ve temiz olmasına özen gösterilmelidir.
Aynı şekilde tırnakların temiz olmasına özen gösterilmelidir.
Çok az parfüm veya kolonya kullanımı tercih edilebilir.
Ceplerinizde ses çıkarabilecek anahtar, bozuk para vs. gibi şeylerin olmamasına dikkat edilmelidir.

Erkekler Mülakatta Nasıl Kıyafetler Giymelidir

Taktığınız kravatın kıyafetinizle uyumlu olmasına dikkat çekici şekil ve renklerden oluşmamasına dikkat edilmelidir. İpek kravat takılması görüşmeci üzerinde olumlu izlenimler bırakabilir.
Siyah, boyalı, temiz ve bağcıklı ayakkabılar tercih edilmelidir.
Koyu renk çoraplar giyilmelidir. Siyah bu konuda en iyi tercihtir.
Dağınık ve uzun olmayan, düzgün taranmış kısa saç modelleri seçilmelidir.
Bıyık bir problem yaratmamakla birlikte, temiz bir sakal tıraşı olunmasına özen gösterilmelidir.
Rahatsızlık verecek şekilde ağır kokular kullanılmamalıdır.

Kadınlar Mülakatta Nasıl Kıyafetler Giymelidir

Bir ceketle tamamlanmış takım elbise ya da düz bir elbise giyilmelidir.
Yüksek topuklu ve ses çıkartan ayakkabılar kesinlikle tercih edilmemelidir.
Ayakkabı seçimi yapılırken ucu açık ya da ipli ayakkabılar seçilmemelidir.
Eğer oje sürüyorsanız, temiz ve dikkat çekici renklerde olmamasına özen gösterilmelidir.
Bir çift abartısız küpe kullanılması idealdir.
Hafif tonlarda makyaj yapılabilir ancak aşırı olmamasına dikkat edilmelidir.
Rahatsızlık verecek şekilde ağır kokular kullanılmamalıdır.

MÜLAKAT SINAVI GÜNÜ

İş görüşmesi yani mülakat için kıyafet sorununu çözdüğümüze göre mülakat sınavına hazırız. Mülakat günü başımıza beklenmedik olayların gelmesi, sürprizlerin yaşanması ihtimaline karşın sınav yerine en az yarım saat bir saat kadar erken gitmelisiniz. Çoğu zaman yoğunluktan aksaklıklardan dolayı mülakat tam saatinde gerçekleşmez. Normalden fazla bir süre beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu ihtimali de göz önünde bulundurarak her açıdan hazır bir şekilde gelmeye özen gösterin.

Mülakata adaylar bazen karışık olarak bazen başvuru sırasına göre alınmaktadır. Çağrıldığınız zaman heyecan yapmadan sakin bir şekilde mülakat odasına girin ve girerken kapıyı vurmayı unutmayın. İçeri girdiğinizde komisyon heyetinin karşısında ayakta beklersiniz veya oturmanız için bir sandalye konulmuş olabilir. Kesinlikle odaya girdiğinizde direk gidip o sandalyeye oturmayın ve size “oturun” denilene kadar oturmayın. Yine içeri girerken varsa ceket düğmelerinizin ilikli olmasına dikkat edin.

MÜLAKAT ESNASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DAVRANIŞLAR, ÜSLUP ve DURUŞ

Mülakat odasına sus pus korkak ve endişeli bir görüntü vermektense hafif bir gülümsemeyle heyeti selamlayarak giriş yapın. Ne aşırı rahat olun ne de çok fazla kendinizi kasın. Konuşma boyunca iyi bir göz teması kurmaya özen gösterin. Her soruya kendinizden emin cevaplar verin. Bir soruyu bilmiyorsanız, hatırlamıyorsanız,  emin değilseniz dahi kendinizden emin bir şekilde bilmediğinizi belirtin. Sorulan sorulara kısa ve net cevaplar vermeye özen gösterin ayrıca kafanızı sallayarak ve ara sıra ona doğru eğilerek, vücut dilinizi kullanmaya özen gösterin ve heyetin söyledikleriyle ilgilendiğinizi gösterin. Olumsuz temelli sorulara olumlu yanıtlar verin.

Cevabını o alan üzerinde uzmanlık yapmış insanlar haricinde hiç kimsenin bilemeyeceği tarzda sorular ile karşılaşmanız mülakat sınavı boyunca muhtemeldir. Bu tarz bir soru ile karşılaştığınızda paniklemeden net bir ifade ile bilmediğinizi belirtin. Bu tarz soruların amacı çoğu zaman kişinin beklenmedik durumlar ve sorular karşısında tepkisini ölçmektir. Bilmediğiniz soruları uzatarak cevaplamaya çalışmayın, acaba diyerek soru cevabını sallamayın.

Unutmayın; her şeyden önce karşınızdaki heyetin size güvenmesi gerekiyor.(İlk paragrafta değindiğimiz apartman sahibi olduğunuz örneğini hatırlayın)

Mülakat boyunca o iş için istekli olduğunuzu gösterin. Komisyon üyeleri olumlu tavırları kesinlikle hatırlarında tutarlar. Soruları cevaplamadan önce gerekirse bir müddet bekleyin ve o şekilde cevap verin, acele etmeyin. Soruları yanıtlamadan önce soru soran komisyon üyesinin sorusunun tamamını dikkatle dinlemeye özen gösterin. Vücut dilinizi ve ses tonunuzu, sizinle görüşme yapan kişi arasında etkileşim sağlamak için kullanın. Cevaplarınız somut ve nicelikli bilgiler içersin.

Komisyon heyetinden bir kişi soru sorduğunda ve sorusunu cevaplamaya başlamadan veya başladıktan hemen sonra başka bir üyeden daha soru gelirse; cevabınızı yarım bırakmayın, bitirin ve ikinci soruya cevabınızı bitirdikten sonra geçin.

Eğer Adalet Bakanlığı bünyesinde bir sözlü sınava katıldıysanız, çözümsel düşünme kabiliyetinizi ölçen bir soruyla karşılaşma olasılığınız oldukça yüksektir. Bu sorular kulağa saçma gelmekle birlikte zorunlu olarak “doğru” yanıtı aranmamalıdır, tersine sağ duyu, yaratıcılık ve sorun çözme becerilerini görmek için sorulmaktadır. Cevabı bilmiyor veya vereceğiniz mantıklı bir cevap yoksa bilmiyorum diyebilirsiniz.

MÜLAKAT SORULARI

Her mülakat başlangıcında heyet genellikle adaylardan ilk etapta hem heyecanınızı yatıştırmak hem de sizi gözlemleyebilmek için “Kendinizi Tanıtın” sorusu ile başlar. Bir yandan da  “Neden sizi işe almalıyım?” sorusunun da cevabını öğrenme çalışırlar.

Unutmayın kısıtlı bir zamanımız var ve bu zamanı en iyi şekilde değerlendirmelisiniz. Kendinizi tanıtırken; öncelikle kişisel bilgilerinizi ve eğitiminize ilişkin bilgileri aktarmalısınız. Evlilik durumu, çocuk sahibi olup olmadığınız, yaşadığınız yer, eğitim ve mezuniyet bilgisi, varsa uzman olduğunuz konular bildiğiniz yabancı dil veya özel nitelikler. Daha önce yapmış olduğunuz işler, iş tecrübeleri. Daha önce ki iş tecrübelerinizi aktarmanız aday olduğunuz işi de yapabileceğiniz konusunda komisyonda fikir oluşturacaktır.

MÜLAKATTA PUAN DAĞILIMI

a) İlgilinin atanacağı kadronun gerektirdiği mesleki bilgi (40 puan)
b) Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi (20 puan)
c) Genel kültür (20 puan)
d) Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği (20 puan)

A, b ve c seçeneklerinde belirtilen bölümlerden sorulacak sorular bilgiye dayalı olacaktır. D şıkkı, yani bir konuyu kavrama ve ifade etme yeteneğine verilecek puan ise konuşma şekli, soruyu doğru anlama, cevap verme kısacası kendinizi ifade etmenize göre belirlenecektir.

Ayrıca daha önceki mülakat sınavlarında çıkmış ve çıkabilecek mülakat soru ve cevaplarını incelemek için yazımızı inceleyebilirsiniz:

Adalet Bakanlığı Görevde Yükselme Mülakat Soru ve Cevapları

 

 

 

Görevde Yükselmenin Kolay Yolu!
12 Haziran 2018

Üye OlŞifremi Unuttum